دانستنی هفته:

دردهای شکمی که باید جدی گرفته شود

بعضی از دردها نیاز به پیگیری ندارد اما بسیاری از دردها نشانه بیماری است و نیاز جدی به درمان دارد به برخی از دردهای شکمی دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص بیماری‌های گوارشی اشاره می‌کند:

تاریخ انتشار: 16:39 - سه شنبه 1402/08/30
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
دردهای شکمی که باید جدی گرفته شود

به گزارش اصفهان زیبا؛ بعضی از دردها نیاز به پیگیری ندارد اما بسیاری از دردها نشانه بیماری است و نیاز جدی به درمان دارد به برخی از دردهای شکمی دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص بیماری‌های گوارشی اشاره می‌کند:

دردهای ارجاعی

 منشا این دردها، ‌از محوطه خارج از شکمی است‌، یعنی بیمار با شدت درد شکم به پزشک مراجعه می‌کند و بعد از معاینه‌ها و آزمایشات متعدد معلوم می‌شود که مثلا درد مربوط به عفونت قسمت تحتانی ریه‌ها و در اثر سینه پهلو بوده یا مربوط به اختلال‌های ستون‌های مهره‌ای و پشتی و کمری است.

درد شدید و نفس‌گیر

دردهای ناتوان‌کننده و شدید که فرد در اثر آن خمیده و دولا راه می‌رود، نمی‌تواند بخوابد یا قادر به حضور در محل کار نیست، از نوع شدید هستند و به بررسی نیاز دارند‌.

درد همراه با تب

این درد، درد غیرمعمولی و معمولا نشان‌دهنده عفونت داخل بدن است‌. گاهی زخم‌معده یا اثنی‌عشر دچار پارگی می‌شوند و در حفره شکم عفونت ایجاد می‌کنند‌. آبسه‌های داخل شکمی‌، التهاب کیسه‌صفرا یا لوزالمعده و سنگ‌های‌کلیوی که دچار عارضه شده‌اند، از علل مهم تب همراه با دل درد هستند.

درد شکم همراه با زردی پوست

وجود درد همراه با زردی پوست‌، به بررسی دقیق‌تر و گاهی بستری شدن بیمار نیاز دارد‌. این علامت می‌تواند به علت وجود سنگ‌کیسه صفرا‌، تکان‌خوردن آن در نتیجه انسداد مجرای صفراوی باشد‌. این بیماران با دل درد شدید و استفراغ مراجعه می‌کنند.

دردی که به پشت انتشار دارد‌

دردهایی که به پشت انتشار دارد، ممکن است با دردهای کمر یا عضلانی اشتباه گرفته شوند، ولی همراه درد شکم و درد پشت گاهی به دلیل التهاب پانکراس‌(پانک آتیک)یا التهاب و زخم اثنی‌عشر است‌. این بیماران هم باید از نظر قلبی بررسی شوند‌.

دردهای همراه با خونریزی گوارش

درد شکم و استفراغ حاوی خون‌، می‌تواند به دلیل خونریزی از مری یا معده باشد‌. خونریزی، گاهی ناشی از وجود زخم در دستگاه گوارش فوقانی‌، بیماری‌های مزمن کبدی یا حتی سرطان‌های دستگاه گوارش است. گاهی خونریزی گوارش خود را با رنگ سیاه مدفوع نشان می‌دهد و برخی اوقات در فرد دچار درد شکم، خون روشن همراه با مدفوع و یا بدون آن از مقعد دفع می‌شود‌.

دردی که با تغییر وضعیت شدت می‌یابد

اگر در اثر حرکت‌، پهلو به پهلو شده و سرفه در ناحیه شکم شدیدتر می‌شود‌، احتمالا اتفاق مهمی افتاده و پرده پوشاننده حفر شکم دچار التهاب شده است، به این حالت پریتونیت گفته می‌شود‌. پریتونیت، یکی از اورژانس‌های پزشکی است و اغلب به عمل جراحی اورژانس نیاز است‌.

دردی که به کشاله ران تیر می‌کشد

دردهایی که از ناحیه کمر شروع و به کشاله ران تیر می‌کشند‌، معمولا ناشی از بیماری‌های کلیوی مانند عفونت کلیه و سنگ‌های کلیوی هستند‌. بیماران اغلب شکایت‌های دیگری از قبیل سوزش ادرار‌، تهوع و استفراغ هم دارند‌.

درد عصبی

بعضی از بیماران هنگام مراجعه به یک نقطه خاص مانند ناف یا پهلو یا نقطه‌ای در زیر دنده‌ها اشاره می‌کنند که نشان‌دهنده بیماری باشد، یافت نمی‌شود‌. این دردها بیشتر جنبه روحی روانی دارند‌. در این زمان پزشکان بیمار را به خواب خوب، ورزش و کنترل استرس‌های محیطی تشویق می‌کنند و در صورت لزوم به روانپزشک ارجاع می‌دهند‌.

دردی که در اثر فعالیت ایجاد می‌شود

این نوع درد شکم باید جدی‌تر بررسی ‌شود‌. اگر درد بالای شکم در اثر فعالیت‌، مثلا ورزش کردن یا بالا‌رفتن  از پله‌ها ایجاد شود‌، به‌خصوص اگر با تهوع زیاد، تنگی نفس یا تعریق همراه باشد، ممکن است نشانه درد قلبی باشد. متاسفانه مبتلایان به چنین دردهایی خیلی دیر مراجعه می‌کنند و اغلب درد را به مشکلات معده نسبت می‌دهند. گاهی درد به بازوی چپ و شانه ممکن است انتشار پیدا کند. هر دردی از ناحیه ناف تا فک تحتانی می‌تواند ناشی از بیماری قلبی باشد.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × چهار =