اقدامات اثرگذار یمنی‌ها در دریای سرخ

عملیات هوایی و موشکی آمریکا و انگلیس اگرچه با هدف جلوگیری از اقدامات یمن در ممانعت از حرکت کشتی‌های اسرائیلی در دریای سرخ صورت گرفته است؛ اما در تحقق اهدافش تردیدهای بسیاری وجود دارد.

تاریخ انتشار: 12:56 - یکشنبه 1402/10/24
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
اقدامات اثرگذار یمنی‌ها در دریای سرخ

به گزارش اصفهان زیبا؛ عملیات هوایی و موشکی آمریکا و انگلیس اگرچه با هدف جلوگیری از اقدامات یمن در ممانعت از حرکت کشتی‌های اسرائیلی در دریای سرخ صورت گرفته است؛ اما در تحقق اهدافش تردیدهای بسیاری وجود دارد.

اکثر کارشناسان معتقدند که این عملیات آمریکا نتایج عکس خواهد داشت؛ چراکه ضربه‌زدن به کشتی‌های تجاری اقدام بسیار دشواری نیست و حتی گروه‌های کوچک مردمی هم می‌توانند به کشتی‌های بزرگ حتی با سلاح‌های معمولی ضربه وارد کرده و این آبراه تجاری را برای اسرائیلی‌ها ناامن کنند؛ لذا حتی اگر انگلیس و آمریکا تمام تسلیحات موجود در یمن را از بین ببرند و امکانات راداری آن‌ها را نیز حذف کنند، این به معنای از بین‌بردن خطر برای آن‌ها نیست، بلکه به معنی افزایش خشم و نفرت مردم یمن علیه آن‌ها و ایجاد انگیزه‌های بیشتر برای ضربه‌زدن به اسرائیلی‌ها خواهد بود؛ بنابراین اسرائیل، انگلیس و آمریکا در این عرصه نه‌تنها به اهداف خود دست پیدا نمی‌کنند و نکردند که برای خودشان هم ایجاد مزاحمت می‌کنند و با این حملات اخیر به یمن با خشم ده ها میلیون مردم مواجه خواهند شد که درصدد پاسخگویی به آن‌ها هستند.

مردم یمن برای ضربه‌زدن به آمریکایی‌ها دلایل و گزینه‌های بسیاری دارند. این یکی از ویژگی‌های مردم یمن است. به‌خصوص اینکه مردم یمن جنگ‌دیده هستند و با تحمل هشت سال و 9 ماه جنگ عربستان و امارات علیه خودشان، ترسی از جنگ و هواپیماهای نظامی ندارند.

در اصل ترس در یمن اصلا معنا ندارد. از طرفی اهداف آمریکایی‌ها در منطقه با داشتن منافع بسیار، آسیب‌پذیر است. تنها کشتی‌هایی تجاری و نفتی آمریکا نیستند که آمریکایی علاقه‌مند هستند از آن‌ها حفاظت شود، بلکه منافع آن‌ها در پایگاه‌ها، در خطوط انتقال نفت و همچنین بازارهای آمریکا در منطقه وجود دارد؛ حتی خود رژیم صهیونیستی هم پس از این حملات آمریکا و انگلیس به یمن ممکن است موردحمله مردم یمن قرار گیرد و در این جریان منافع آمریکا نیز به خطر خواهد افتاد.

از طرفی توانمندی‌های مردم یمن بسیار است و مردم این سرزمین طی این هشت سال، تدابیر بسیاری برای مقابله با حملات هوایی و زمینی و دریایی آموخته‌اند تا علیه تهاجم‌های آمریکایی از آن‌ها استفاده کنند. در خصوص اینکه آیا این عملیات گسترش پیدا خواهد کرد یا نه نیز باید گفت، فعلا هیچ نشانه‌ای مبنی بر گسترش عملیات وجود ندارد؛ چراکه همه طرف‌هایی که در منطقه هستند، خواستار گسترش جنگ نیستند.

از سوی دیگر یمنی‌ها اصلا نیاز به کمک و حمایت دیگران ندارند. 30 میلیون جمعیت یمن با توجه به قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود نه‌تنها نیاز به کمک ندارند، بلکه هم‌اکنون در جایگاه کمک به دیگر جبهه‌های مقاومت در منطقه هم قرار گرفته‌اند. یمن در حال حاضر در چند موقعیت به مردم غزه کمک می‌کند و به‌نوعی فشار را از روی جبهه مقاومت در جنگ با اسرائیل کاهش می‌دهد. یمن به‌طور مستقل قابلیت تولید همه تسلیحاتی که در اختیارش است را دارد؛ لذا بهانه‌ای برای گسترش آتش جنگ در منطقه فعلا وجود ندارد؛ مخصوصا اینکه پیش‌تر هم اشاره کردم تمام طرف‌های غربی و حامیان اسرائیل بسیار آسیب‌پذیرتر از جبهه‌های مخالف خود هستند و این شرایط آن‌ها را به نظام‌مندنشدن جنگ دعوت می‌کند. موضوع دیگری که در جریان حمله آمریکا و انگلیس به یمن موردتوجه است و باید به آن پرداخت، تأثیرگذاری قطعنامه شورای امنیت در این حمله و رأی ممتنع چین و روسیه به این قطعنامه است.

اول اینکه در این قطعنامه اسمی از یمن اصلا نیامده است. در این قطعنامه عمدتا به امنیت دریایی پرداخته شده و ما با این تصور که این قطعنامه علیه یمن بوده است، خبرها را منتشر کردیم. تصور این بود که قطعنامه علیه یمن، اقدامات یمن در جلوگیری از رفت‌وآمدهای دریایی از آبراه آزاد تجاری دریای سرخ است؛ درحالی‌که نامی از یمن در میان نبوده است. این قطعنامه مبنی بر این بود که باید امنیت دریایی حفظ شود؛ لذا چین و روسیه رأی ممتنع به این قطعنامه دادند و این عملکرد آن‌ها به معنای حمایت از آمریکایی‌ها نبوده است. از طرفی هم‌ چین و هم روسیه با طرف‌های نفت‌خیز عربی نیز روابطی دارند و علاقه‌مند نیستند با بهانه‌هایی از این قبیل این روابط را تضعیف کنند. روسیه در حال حاضر به‌شدت از سوی غرب تحریم است و چین نیز در یک سیاست اقتصادی را در منطقه دنبال می‌کند. به همین خاطر آن‌ها رویکردی محافظه‌کارانه اقتصادی و سیاسی را دنبال می‌کنند. حتی یمنی‌ها هم این موضوع را به‌عنوان موضع خصمانه چین و روسیه علیه خود نمی‌دانند.

موضوع این است که یمنی‌ها هم طرفدار برقراری امنیت در دریای سرخ و کشتی‌ها هستند. یمنی‌ها معتقدند امنیت برقرار شود و همه کشتی‌ها به‌جز کشتی‌های اسرائیل در این دریا آزادند. به‌طورکلی موضع یمن در دریای سرخ در قالب دو نکته مهم خلاصه می‌شود؛ اول اینکه همه کشتی‌ها آزادند و می‌توانند از این مسیر در دریای سرخ عبور کنند و دوم اینکه ممانعت از رفت‌وآمد کشتی‌هایی که به سمت اسرائیل می‌روند تا زمانی است که غذا و دارو به مردم غزه برسد، وجود دارد.

در اینکه یمن می‌تواند از این طریق اسرائیل را مجبور به پایان جنگ در غزه کند هم باید گفت که این اقدامات یمن در دریای سرخ بر اقتصاد اسرائیل بسیار اثرگذار است. اقتصاد اسرائیل در این شرایط بسیار ضربه‌پذیر است. بسیاری از کشتی‌ها نگران‌اند که بارهای مربوط به اسرائیل را قبول کنند و اگر این رفت‌وآمدها در دریای سرخ محدود شود، طبیعتا به اقتصاد اسرائیل ضربه خواهد زد. به عبارتی اهرم اقتصادی، اهرمی بازدارنده در اجرای سیاست‌های ضد انسانی اسرائیل است؛ لذا از دو جهت اقدامات یمنی‌ها در دریای سرخ اثرگذار بوده است؛ اول افزایش فشار اقتصادی بر اسرائیل و دوم بازکردن مرز غزه برای ورود دارو و غذا به این منطقه.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × پنج =