همراه با سلسله‌نشست‌های «خوب ‌بمان» دبیرخانه تخصصی سالمند

راهکارهای مؤثر علیه آلزایمر

اگر می‌خواهید با آلزایمر خداحافظی کنید، می‌توانید از نکته‌های کلیدی سارا آرام (روان‌شناس) که در سلسله نشست‌های خوب بمان، دبیرخانه تخصصی سالمند در سالن باغ غدیر عنوان شد، استفاده کنید.

تاریخ انتشار: 10:01 - شنبه 1402/11/14
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
راهکارهای مؤثر علیه آلزایمر

به گزارش اصفهان زیبا؛ اگر می‌خواهید با آلزایمر خداحافظی کنید، می‌توانید از نکته‌های کلیدی سارا آرام (روان‌شناس) که در سلسله نشست‌های خوب بمان، دبیرخانه تخصصی سالمند در سالن باغ غدیر عنوان شد، استفاده کنید.

آلزایمر در حال افزایش است و از بیماری‌هایی است که اگر از همان ابتدا درمان نشود، پیشروی کرده و فرد مبتلا را دچار خطر و حتی مرگ می‌کند؛ بنابراین توجه به پیشگیری از آن اهمیت زیادی دارد.

خوب بخوابید

بی‌خوابی و کم‌خوابی مغز را درگیر می‌کند و می‌تواند عاملی برای بروز آلزایمر باشد؛ بنابراین اگر خواب خوبی ندارید، ببینید دلیل آن چیست و حتما آن را رفع کنید. در صورت لزوم به روان‌شناس یا روان‌پزشک مراجعه کنید تا مداوا شوید.

استرستان را کنترل کنید

اگر استرس دارید، حتما آن را کنترل کنید و ببینید با چه راهکاری رفع می‌شود؛ مثلا با ریلکسیشن و… .

مدیتیشن انجام دهید

با انجام مدیتیشن از هر لحاظ آرامش می‌یابید؛ بنابراین روزانه چنددقیقه‌ای را به این عمل اختصاص دهید تا حس‌وحال خوبی پیدا کنید. هر شب قبل از خواب، ‌زمان خوبی برای مدیتیشن است؛ درست برعکس زمانی که استرس دارید. استرس قبل از خواب عوارض دارد؛ تا حدی که می‌تواند باعث سکته شود؛ بنابراین وقتی دچار استرس هستید، اول آرامش یابید؛ بعد بخوابید. می‌توانید آگاهانه نفس عمیق بکشید تا اکسیژن کاملی به مغزتان برسد و آرامش بگیرید.

غذای جدید بخورید

معمولا همه غذاهای تکراری می‌پزند؛ این در حالی است که می‌توان غذاهای جدید پخت و با این کار مغز را به فعالیت واداشت؛ مثلا از کتاب یا اینترنت غذاهایی را که حس می‌کنید خوب است، امتحان کنید تا مغز و ذهنتان درگیر شود.

به سوپرمارکت بروید

اگر طبق گفته‌ها و شنیده‌های دیگران خرید کنید، اشتباه است. خودتان تصمیم بگیرید تا مغز و ذهنتان درگیر باشد؛ بدین منظور به سوپرمارکت‌ها بروید و به محصولات جدید توجه کنید؛ همچنین به برچسب آن دقت کنید و ببینید آیا همان چیزی است که می‌خواهید و مناسب است یا خیر؟

اما نکته‌ای که در اینجا لازم است ذکر کنم، این است که مغز به سه نوع خزنده، احساسی و منطقی تقسیم می‌شود. مغز خزنده مغزی است که بدون فکر انجام می‌شود و درواقع انجام عمل طبق فکر دیگران است. مغز احساسی، مغزی است که از آن لذت می‌برید؛ مثلا با خوردن شیرینی لذت می‌برید و طبق لذتتان پیش می‌روید. مغز منطقی، مغزی است که طبق دلیل و منطق کاری را انجام می‌دهید. متأسفانه بررسی‌ها نشان داده است 93درصد از تصمیم‌ها خزنده و تنها 7درصد منطقی است.

تفریح کنید

مسافرت بروید و در صورت امکان‌پذیر نبودن، در شهر خودتان ساعاتی را به تفریح مشغول شوید. شاید بارها از کنار عصارخانه عبور کرده‌اید، اما آیا داخل آن رفته‌اید و بازدیدی از این مکان داشته‌اید؟ بهتر است هفته‌ای یک‌بار به مکانی دیدنی در شهرتان یا مکان‌های جدید بروید تا مسیر جدیدی در مغزتان باز شود.

بازی فکری انجام دهید

بازی‌های فکری زیادی مثل حل جدول، منچ و… را انجام دهید تا ذهن و مغزتان را به‌کارگیرید؛ همچنین می‌توانید روی گوشی خود بازی‌های مفیدی مثل آمیرزا نصب کنید و هرروز ساعتی را به آن اختصاص دهید.
مسیر جدید انتخاب کنید
اگر هرروز سر کار یا به منزلی می‌روید، در صورت امکان هر بار یک مسیر جدید انتخاب کنید و راهتان تکراری
نباشد.

آموزش دهید

هرچه را یاد می‌گیرید، برای یادآوری خودتان و به فعالیت واداشتن ذهن و مغزتان به دیگران آموزش دهید. این را بدانید که با نوشتن معمولا 65درصد یادتان می‌ماند و با آموزش به دیگران که یادآوری برای خودتان است، به 95درصد می‌رسد.

از چپ و راست مغز استفاده کنید

سعی کنید برای فعالیت بیشتر مغز از دو دستتان استفاده کنید تا هر دو نیمکره مغزتان درگیر شود.

دوستان جدید انتخاب کنید

دوستان جدید پیدا کنید تا با دریافت اطلاعات جدید از آن‌ها مغزتان فعال‌تر شود؛مثلا در سمینارها به جای نشستن کنار دوستتان، کنار فرد دیگری بنشینید و در صورت امکان با او به گفت‌و‌گو و… بپردازید.

وسایلتان را جابه‌جا کنید

همیشه یک‌جا وسایلتان را نگذارید. هرازگاهی آن‌ها را جابه‌جا کنید تا مغزتان با یادآوری جای جدید وسایلتان فعال شود یا اینکه ساعت مچی‌تان را هر بار به یکی از دستانتان ببندید.

داستان تخیلی بسازید

گاهی داستان‌سرایی کنید؛ مثلا زمان گفتن قصه برای فرزندتان داستان جدیدی بگویید یا جزئیات داستان‌های معروف را تغییر دهید تا ذهن و مغزتان به فعالیت واداشته شوند.

کتاب بخوانید

مرتب مطالعه کنید تا مغزتان فعال بماند.

افراد جدید با مشخصات ظاهری بیابید

با افرادی که آشنا می‌شوید، به مشخصات ظاهری‌شان توجه کنید و زمان معرفی به دیگران مشخصات آن‌ها را به یاد آورید و بازگو کنید.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × دو =