دورافتاده‌های میلیاردی

سازندگان از افزایش 30 درصدی قیمت مسکن طی ماه‌های آینده خبر می‌دهند. افزایش قیمت مصالح ساختمانی روی قیمت تمام شده مسکن تأثیرگذار است و از آنجایی که تأثیر قیمت مصالح ساختمانی روی قیمت مسکن حدود 50 درصد تا 65 درصد برآورد می‌شود ،تخمین انبوه سازان و سازندگان مسکن حاکی از این است که کف قیمت یک واحد آپارتمان در مناطق دورافتاده آن هم بدون احتساب قیمت زمین به یک میلیارد تومان خواهد رسید! گزارش‌های مرکز آمار از کاهش تورم مصالح ساختمانی حکایت دارد؛ ولی قیمت مصالح ساختمانی در بازار خبر از روند صعودی قیمت‌ها می‌دهد؛ علاوه بر این پرس و جو از سازندگانی که به طور مستقیم با بازار در ارتباط هستند نیز نشان می‌دهد قیمت مصالح ساختمانی برخلاف آنچه در گزارش‌های مرکز آمار درج می‌شود، افزایشی است.

تاریخ انتشار: 22:00 - سه شنبه 1401/09/29
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
دورافتاده‌های میلیاردی

تأثیر 65 درصدی نرخ مصالح روی قیمت مسکن

براساس گزارش مرکز آمار در تابستان امسال، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۱۴۹۱.۸ رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل (۱۵۴۴.۲) ۳.۴ درصد کاهش داشته است.
اما پرس‌و‌جو از انبوه‌سازان و سازندگان مسکن نشان می‌دهد که قیمت مسکن نه تنها کاهشی نشده، بلکه روند صعودی به خود گرفته است و یکی از اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار در قیمت مسکن نیز افزایش هزینه مصالح ساختمانی است.
  به گفته سازندگان مسکن در اصفهان نرخ مصالح ساختمانی حدود 65 درصد روی قیمت تمام‌شده مسکن تأثیرگذار است و با وجود این تفاسیر قیمت مسکن طی ماه‌های آینده افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.
مهم‌ترین تأثیرات افزایش قیمت مصالح ساختمانی، افزایش هزینه ساخت، افزایش قیمت واحدهای نوساز، کاهش تقاضا برای خرید واحدهای نوساز و در نتیجه کاهش ساخت وساز است؛ ضمن اینکه افزایش هزینه ساخت و افزایش قیمت واحدهای نوساز، ریسک سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را افزایش می‌دهد.

 نرخ یونولیت سه برابر شد!

این‌طور که دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن کشور گفته است، طی این مدت قیمت یونولیت به دلیل افزایش قیمت مواداولیه سه برابر شده است و با ارائه‌نشدن از سوی کارخانجات شاهد نایاب‌شدن یونولیت هستیم.
به گفته فرشید پورحاجت، قیمت هر مترمربع یونولیت در اندازه کوچک 70 هزار تومان بوده که اکنون به بیش از 220 هزار تومان رسیده است. ماه گذشته نیز علی اکبر الوندیان، از اجرای افزایش حداقل ۳۵ درصدی قیمت پایه سیمان خاکستری در انواع مختلف محصولات در بورس کالا خبرداد.
ضمن اینکه مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود از افزایش هزینه کرایه ساعتی 60 نوع از ماشین‌آلات مورد استفاده در طرح‌های عمرانی خبر داده است. براساس گزارش مرکز آمار از «کرایه ماشین‌آلات مورد استفاده در طرح‌های عمرانی استان تهران-نیم‌سال اول 1401» میانگین هزینه کرایه ساعتی 10 مورد از ماشین‌آلات منتخب در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته 81درصد رشد داشته است.
سازندگان می‌گویند قیمت مسکن 30 درصد افزایش می‌یابد - اصفهان زیبا

 

افزایش قیمت آهن، سیم و کابل

افزایش قیمت مصالح ساختمانی و افزایش قیمت ساختمان درحالی است که سهم مسکن در سبد هزینه خانوارها بالاست. تا جایی که گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد در سال گذشته 36 درصد از هزینه خانوار شهری به تأمین مسکن اختصاص یافته بود. این هزینه در استان تهران معادل با 9/47 درصد و در استان اصفهان معادل با 47 درصد است.
این آمارها در حالی است که هزینه یک واحد آپارتمان 75 متری در مناطق شهری کشور در سال 99 حدود 29 درصد هزینه خانوار را تشکیل داده است. این‌طور که نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان استان به اصفهان زیبا می‌گوید: قیمت آهن رشد 10 درصدی و قیمت سیم و کابل رشد 5 درصدی داشته است.
در کمال تأسف زمانی که نرخ مصالح ساختمانی افزایش پیدا می‌کند، نرخ دستمزدها نیز بالا می‌رود که همین امر روی قیمت ساخت‌و‌ساز تأثیر می‌گذارد.
کریم داوودی عنوان می‌کند: پیش‌تر در ساختمان‌سازی قیمت مصالح تأثیر 60 درصدی روی قیمت ملک و دستمزدها تأثیر 30 درصدی روی ملک داشت؛ ولی الان تأثیر قیمت مصالح روی ساختمان 50 درصد و قیمت دستمزدها روی ساختمان 50 درصد است.
داوودی خاطرنشان می‌کند: یک آپارتمان 90‌متری آخر بهارستان با تخصیص زمین رایگان حدود 900 میلیون تومان قیمت دارد؛ ولی با وجود افزایش قیمت مصالح ساختمانی و هزینه پروانه ساخت و خدمات فنی‌مهندسی کف قیمت یک آپارتمان دورافتاده  (بدون احتساب قیمت زمین) به یک میلیارد تومان می‌رسد.

 مسکن 30 درصد گران‌تر می‌شود

در شرایطی که در بخش ساخت‌و‌ساز مسکن رکود حاکم شده، هزینه‌های ساخت مسکن هر روز بیشتر می‌شود. این افزایش قیمت‌ها در حالی است که دولت قرار است سالیانه چهار میلیون مسکن احداث کند.
در این میان سهمیه استان اصفهان نیز در چهار سال حدود 203 هزار واحد است و با این احتساب باید سالیانه در اصفهان 50 هزار واحد مسکن ساخته شود.
این‌طور که دبیر انجمن انبوه‌سازان اصفهان به اصفهان‌زیبا می‌گوید: قیمت مصالح ساختمانی 65درصد روی قیمت ساختمان اثر می‌گذارد و در بین مصالح ساختمان آن دسته از مصالحی که از محصولات پتروشیمی هستند افزایش قیمت بیشتری داشته‌اند.
مانند انواع لوله و پلیمر که از مواد پتروشیمی تولید می‌شوند. مهدی شیخ سجادیه عنوان می‌کند: قیمت آهن و فولاد طی یک ماه اخیر از 15 هزار تومان به 19 هزار تومان رسیده است.
چون نرخ آهن و فولاد هم‌زمان با افزایش قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند. شیخ سجادیه خاطرنشان می‌کند: بازار مسکن درمقایسه با سایر بازارها دیرتر عکس‌العمل نشان می‌دهد.
به گونه‌ای که افزایش قیمت مصالح ساختمانی در شرایط کنونی حدود یک ماه آینده تأثیرش را روی قیمت مسکن نشان می‌دهد و منجر به افزایش 20 الی 30 درصدی نرخ مسکن خواهد شد؛ ضمن اینکه افزایش قیمت مصالح ساختمانی منجر به کاهش تولید مسکن نیز می‌شود.
برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × 2 =