دغدغه‌های پوکی استخوان

شیوع پوکی استخوان و نقش تغذیه برای پیشگیری از آن، فرهنگسرای فروردین را بر آن داشت تا با دعوت از سارا جانقربان، کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شماره یک به بحث و بررسی این موضوع مهم بپردازد.

تاریخ انتشار: 13:27 - یکشنبه 1403/04/3
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
دغدغه‌های پوکی استخوان

به گزارش اصفهان زیبا؛ شیوع پوکی استخوان و نقش تغذیه برای پیشگیری از آن، فرهنگسرای فروردین را بر آن داشت تا با دعوت از سارا جانقربان، کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شماره یک به بحث و بررسی این موضوع مهم بپردازد.

برای اطلاع از نکات ارائه شده در آن ما را همراه کنید:

یکی از بیماری‌های شایع در زنان استئو‌پروزیس یا همان پوکی استخوان است.

این بیماری در سنین میانسالی و یائسگی و کاهش شدید استروژن در زنان شدت می‌یابد، اما باید توجه داشت که ابتلا به آن از سال‌ها قبل و تحت تاثیر عوامل مختلفی رخ داده است.

عوامل بروز پوکی استخوان

عواملی همچون کم‌تحرکی، دریافت ناکافی مواد مغذی نظیر: کلسیم، منیزیم، ویتامین دی و پروتئین در کنار کم‌تحرکی نقش بسزایی در ابتلا به پوکی استخوان دارد.

لازم به ذکر است که بیماری‌هایی همچون کم‌کاری تیروئید و مصرف لووتیروکسین، بیماری‌های خود‌ایمن و مصرف مداوم کورتون‌ها در کنار عاداتی چون اعتیاد به مصرف الکل و استعمال دخانیات نیز از دیگر عوامل شایع ابتلا به پوکی استخوان است.

علائم بروز

باید توجه داشت که این بیماری بدون علامت و خاموش بوده و معمولا با یک شکستگی خودبه‌خودی در مهره‌های کمر و یا لگن خود را نشان می‌دهد.

 در این شرایط میزان پیشرفت بسیار وسیع است و اغلب درمان‌ها قادر به کنترل روند بیماری نخواهند بود، بنابراین بهتر است مبارزه با پوکی استخوان را از سال‌های جوانی یا حتی نوجوانی آغاز و در هر رده سنی اقدامات لازم جهت پیشگیری و یا کنترل روند پیشرفت آن صورت پذیرد.

راهکار

اصلاح سبک زندگی با هدف دریافت کافی پروتئین، انرژی و ریز‌مغذی‌هایی مثل: کسیم، منیزیم، ویتامین دی، ویتامین آ و کا و… در کنار فعالیت ورزشی مناسب و منظم تا حد زیادی ما را در برابر این بیماری مصون می‌دارد.

نکته

متاسفانه در سال‌های اخیر ترویج برخی باورهای نادرست و غیر‌علمی در کنار شایعاتی در خصوص مصرف شیر و لبنیات باعث تشدید روند بیمار در تمام گروه‌های سنی شده است، تا جایی که سن ابتلا به قبل از دوران یائسگی رسیده و این بسیار خطرناک است.

در هر صورت، تلاش ما بر آگاهی‌رسانی در خصوص حقایق علمی تغذیه‌ای پیرامون پوکی استخوان و بررسی مطالب شبه علمی و بعضا نادرست رواج یافته در جامعه بود تا با افزایش سطح آگاهی جامعه، گام کوچکی در جهت افزایش سطح سلامت برداشته باشیم.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده − 9 =