بایگانی سرویس سال اصفهان زیبا
هیچ قهرمانی  قهرمان متولد نشده است
21:56 - 11 اردیبهشت 1403

هیچ قهرمانی قهرمان متولد نشده است

هیچ دانشمند برجسته‌ای تاکنون در پی کشف استعداد افراد در دوران کودکی نبوده و خود نیز از طریق استعدادیابی دوره کودکی دانشمند نشده است. همه انسان‌ها ظرفیت‌های کافی برای مطرح‌شدن در دست‌کم یک حیطه از بین صدها حیطه را دارند …

موفقیت نیازمند تلاش و تمرین و پشتکار است
21:54 - 11 اردیبهشت 1403

موفقیت نیازمند تلاش و تمرین و پشتکار است

استعــدادیابی یکــی از شرایــط ورود بـــه حیطه‌های مختلف ورزشی است. موفقیت در هر زمینه و حیطه‌ای، ازجمله ورزش، نیازمند تلاش و تمرین و پشتکار و انگیزه است؛ اما زمانی که بخواهید به قهرمانی برسید، به‌خصوص قهرمانی در بعد بین‌المللی همانند مسابقات جهانی و المپیک، علاوه بر تلاش و تمرین به عوامل دیگری نیز نیاز است که مهم‌ترین عامل استعداد ذاتی خود فرد است.

از دامنه تا قله
21:49 - 11 اردیبهشت 1403
استعدادیابی ورزشی در اصفهان از چه مسیری طی می شود؟

از دامنه تا قله

مسیر کشف استعداد تا سکوی قهرمانی حرکت از دامنه تا قله کوه است؛ اما از جمع ورزشکارانی که در فرایند استعدادیابی قرار می‌گیرند، جمع محدودی به قله می‌رسند و عمده آن‌ها در مسیر دامنه از ورزش قهرمانی کنار می‌روند.

هزار داستان یک دهکده
21:43 - 11 اردیبهشت 1403
پرونده ویژه پرماجراترین پروژه تاریخ ورزش ایران

هزار داستان یک دهکده

در دهه شصت و در زمانی که جنگ بر بسیاری از اولویت های کشور سایه انداخته بود، در جلسات مدیران عالی ورزش کشور طرح احداث یک مجموعه ورزشی هم‌شأن با مجموعه بزرگ آزادی تهران در دستور کار قرار گرفت.

این آموزش و پرورش «جواب» نیست!
13:05 - 11 اردیبهشت 1403
آموزش‌و‌پرورش در اصفهان چه وضعیتی دارد؟

این آموزش و پرورش «جواب» نیست!

بدیهی است رشد و تکامل آموزش‌وپرورش و گسترش مدارس در سیر تاریخی اصفهان قابل‌بررسی و امعان‌نظر است؛ با توجه به اینکه اصفهان به دفعات مرکز تمدن اسلامی و ایرانی شده است، لذا رشد فرهنگی و اجتماعی آن بدیهی به نظر می‌رسد.

کانون‌ها  در مسیر تاریخ
12:59 - 11 اردیبهشت 1403
تلاشی برای جریان‌شناسی مراکز و کانون‌های فرهنگی‌مردمی در اصفهانِ پس از انقلاب

کانون‌ها در مسیر تاریخ

یکی از شهرهای مهم، تأثیرگذار و قابل‌توجه از نظر تاریخ، فرهنگ، پیشینه و ویژگی‌های قابل‌ستایش در ایران، اصفهان است؛ شهری که در دوران باستان و پیش از اسلام به‌عنوان یک مرکز مهم و ارزشمند اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و نظامی به‌شمار می‌رفت و با راه پیداکردن اسلام به ایران هم در سه دوره مهم آل‌بویه، سلجوقیان و صفویان مرکز حکومت بوده است.

مواجهه جوانان با امر دینی
12:25 - 11 اردیبهشت 1403
عدم پرورش قوه تفکر، عدم تبیین جامع، تضاد میان قول و عمل مدعیان و تهاجم سازمان‌یافته فرهنگی از چالش‌های مواجهه جوانان با امر دینی است

مواجهه جوانان با امر دینی

در میان هستی‌های اجتماعی که سبک زندگی ما را شکل می‌دهند، دین یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. یعنی اعتقادات دینی، مناسک دینی، اخلاقیات دینی و احساسات دینی بخش مهمی از این هستی اجتماعی را شکل می‌دهند

از فراغت جوانی تا آسایش جامعه
12:11 - 11 اردیبهشت 1403
بررسی جایگاه اوقات فراغت جوانان در جامعه و راهکارهای غنی‌سازی آن

از فراغت جوانی تا آسایش جامعه

هرچند دوران جوانی مقطعی و گذراست؛ اما این دوران تأثیر فراوانی بر شکل‌گیری هویت فردی و اجتماعی افراد دارد. بخشی از مؤلفه‌های زندگی جوانان صرفا به رشد فردی آن‌ها کمک می‌کند و بخشی دیگر کاملا جنبه اجتماعی زندگی آن‌ها را در برمی‌گیرد.

انسانِ آینده اصفهان
21:47 - 9 اردیبهشت 1403

انسانِ آینده اصفهان

در تعریف بازه سنی نوجوان و جوان تعاریف متفاوتی ذکر شده است که اگر با ادغام آن‌ها، متولدین دهه هشتاد را مدنظر قرار دهیم، با اشخاصی مواجه هستیم که هویت اجتماعی آن‌ها در حال شکل‌گیری است و این جامعه‌پذیری به‌واسطه نهادهایی ازجمله خانواده، آموزش‌های رسمی در مدارس و دانشگاه‌ها و دین شکل می‌گیرد.

مهاجرپذیری یا  مهاجر‌فرستی مسئله این است
21:42 - 9 اردیبهشت 1403
تحلیل جامعه‌شناسی در رابطه با تمایل اصفهانی‌هابه مهاجرت از این شهر

مهاجرپذیری یا مهاجر‌فرستی مسئله این است

اگر تا دیروز اصفهان شهری مهاجرپذیر به شمار می‌آمد و وجود صنایع گسترده و زاینده‌رود و دیگر جذابیت‌ها باعث می‌شد تا خیلی‌ها از شهرها و روستاهای دیگر به این شهر کوچ کنند، حالا اما امروز بسیاری از اصفهانی‌ها دیگر رغبت به زندگی در این کلان‌شهر را ندارند یا مهاجرت کرده‌اند یا سودای کوچ از این سرزمین را در سر می‌پرورانند.

خالی‌شدن اصفهان از سکنه افسانه نیست!
21:38 - 9 اردیبهشت 1403
عوامل زیست‌محیطی دلیل اصلی مهاجرت اصفهان‌ها به شهرهای شمالی است

خالی‌شدن اصفهان از سکنه افسانه نیست!

مازندران و گیلان؛ دو استان شمالی که حالا توجه اصفهانی‌ها را به خود جلب کرده‌اند و به دلیل جذابیت‌های بالا و همچنین نداشتن مشکلات زیست‌محیطی به مقصدی برای مهاجرت و زندگی و سرمایه‌گذاری تبدیل شده‌اند.

سرنوشت مبهم آینده این شهر
21:32 - 9 اردیبهشت 1403
نسیم مهاجرت از اصفهان در حال وزیدن است

سرنوشت مبهم آینده این شهر

مطابق آمارهای مرکز آمار، استان خوزستان که به دلیل شرایط آب و هوایی، ریزگردها و آلودگی هوا و افزایش بیماری‌های تنفسی بزرگسالان و کودکان و… در رتبه نخست مهاجر فروست‌ترین استان‌های کشور قرار دارد.