آرشیو سرویس کتاب
بی‌هویتی در کمین ادبیات دفاع مقدس
10:14 - سه شنبه
گفت‌وگو با سعید معتمدی، مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری اصفهان:

بی‌هویتی در کمین ادبیات دفاع مقدس

در هفته بزرگداشت دفاع مقدس به سر می‌بریم؛ در شهری که طلایه‌دار اهدای شهدا به انقلاب اسلامی است؛ اما اصفهان فقط در اهدای فرزندانش به میهن سردمدار نیست؛ شهر گنبدهای فیروزه‌ای در حوزه تخصصی آثار دفاع مقدس نیز در رده‌های برتر نشر کشور قرار دارد.

روایتی دست‌اول از مقاومت ترکمن‌های عرب
11:59 - سه شنبه

روایتی دست‌اول از مقاومت ترکمن‌های عرب

کتاب «زخم روی زخم» روایت مظلومیت، مبارزه و مقاومت ترکمانان یا همان ترک‌های شیعه عراق است که فجیع‌ترین جنایت‌ها از داعش را به خود دیده‌اند و صدای مظلومیتشان به گوش دنیا نرسیده است.

شعر اصفهان چشم‌انداز روشنی ندارد
10:25 - سه شنبه
گفت‌وگوی «اصفهان‌زیبا» با مریم کرباسی نجف‌آبادی، شاعر اهل نجف‌آباد:

شعر اصفهان چشم‌انداز روشنی ندارد

27 شهریور مصادف با سالروز تولد شهریار شعر و ادب، در تقویم رسمی کشور با عنوان «روز شعر و ادب فارسی» نام‌گذاری شده است. به همین بهانه و با فاصله یک روز از این مناسبت، به سراغ یکی از شاعران پرکار اصفهانی رفته‌ایم تا او را بیشتر بشناسیم.

آداب مواجهه با یتیمی در «بی بابا»
11:06 - سه شنبه

آداب مواجهه با یتیمی در «بی بابا»

چند سالی می‌شود تنور سبکی به نام «روایت‌نویسی» داغ شده است؛ همان متن‌هایی که رد پای واقعیت و لحظه‌های ناب زندگی راوی را در خود دارند، با شاید کمی چاشنی‌های ادبی برای زیباترشدن.

اهتمام تولستوی برای گسترش صلح و نمایش چهره کریه جنگ
10:36 - سه شنبه
درباره تولستوی و اثر سترگش، «جنگ و صلح»:

اهتمام تولستوی برای گسترش صلح و نمایش چهره کریه جنگ

تولستوی معتقد است جنگ بستری را فراهم می‌کند که در آن تلاطم لجن‌های روحیه برخی اشخاص به سطح بیاید و خشم و عقده‌های بیمارگونه بیرون ریخته شود و تعمیم این شرایط جنگی به دوران صلح، مصیبتی عظیم برای مردم به‌همراه دارد.

راویان طریق
09:39 - سه شنبه
نگاهی گذرا به شش کتاب اربعینی:

راویان طریق

برای امثال منی که از این پیاده‌روی عظیم جامانده‌ایم، شاید خواندن روایت‌ها، التیامی بر دردهایمان باشد؛ البته که هیچ‌چیز درد فراق را کم نمی‌کند؛ اما خواندن بهتر از نخواندن است. به مناسبت ایام اربعین حسینی، تعدادی از کتاب‌های منتشرشده در این زمینه را معرفی می‌کنم.

موسای مسیح
10:43 - پنجشنبه
«هفت روایت خصوصی»؛ فرازهایی از زندگی امام موسی صدر از زبان خانواده‌اش:

موسای مسیح

سید موسی صدر مشهور به امام موسی صدر، رهبر شیعیان لبنان، در 9 شهریور 1357 مصادف با 31 آگوست 1978، هنگامی که به دعوت معمر قذافی وارد لیبی شده بود، در این کشور ربوده شد و سرنوشت او تاکنون که 45 سال از آن ماجرا می‌گذرد، همچنان نامشخص مانده است.

زیست فرهنگی زنان از شاه‌راه واژه‌ها می‌گذرد
10:50 - سه شنبه
برنامه‌های کتابخانه بانو امین جهت بهبود زیست فرهنگی بانوان اصفهان:

زیست فرهنگی زنان از شاه‌راه واژه‌ها می‌گذرد

کتابخانه و سالن مطالعه بانو امین شاید تنها فضای اختصاصی بانوان برای مطالعه و دسترسی به مخزن کتابخانه در سطح شهر اصفهان باشد؛ اما آیا فقط همین ویژگی، این سالن مطالعه را از دیگر فضاهای مشابه جدا کرده است؟

قصه مس‌هایی که در روضه طلا شدند
10:55 - سه شنبه
گفت‌وگو با نویسنده رمان «عکس‌های گمشده»:

قصه مس‌هایی که در روضه طلا شدند

جای روایت خیلی از دختران و زنان در ادبیات خالی است. به خصوص الان که گزاره‌های نادرست به دختران و زنان جامعه ما دارد القا می‌شود. الان در خصوص مسائل زنان درگیر جنگی هستیم که در آن باید روایت‌های درست را شناسایی و مطرح کنیم.

خبرنگاران خطرنگار
09:49 - سه شنبه
معرفی سه کتاب از دنیای جذاب خبرنگاری بحران:

خبرنگاران خطرنگار

یکی از گوشه‌های پرطرفدار و پردلهره زندگی خبرنگاری، حضور در بحران‌هاست که با عنوان «خبرنگاری بحران» شناخته می‌شود و بارزترینش حضور در مناطق جنگ‌زده است.

کتاب؛ گرفتار باتلاق توزیع در پایتخت
08:56 - سه شنبه
گفت‌وگو با مریم درخشان‌نیا، مدیر انتشارات «فصل هفتم»:

کتاب؛ گرفتار باتلاق توزیع در پایتخت

اوضاع توزیع و فروش در اصفهان اصلا مناسب نیست. مراکز پخش قوی در تهران کار می‌کنند و در اصفهان اصلا پخش‌کننده قوی نداریم؛ البته این مشکل فقط منحصر به اصفهان نیست.

تاریخ شفاهی؛ گذرگاهی برای ثبت روایات اصیل شهر
12:32 - سه شنبه
گفت‌وگو با نرگس لقمانیان، نویسنده کتاب «خانه‌تاب»:

تاریخ شفاهی؛ گذرگاهی برای ثبت روایات اصیل شهر

«خانه‌تاب» سیری در فرهنگ عامه مردم اصفهان طی سال‌های 1314 تا 1320 است که به سراغ وقایع تاریخی آن زمان همچون قانون کشف حجاب، ممنوعیت برگزاری مجالس روضه‌خوانی و قانون متحدالشکل‌شدن لباس رفته است.