آرشیو سرویس فرهنگ عمومی
چه شعبون، چه رمضون؛ فرقی ندارد
10:09 - 27 اردیبهشت 1403
تا زمانی که مشکلات زنان از ریشه حل نشود، چالش‌ها باقی است

چه شعبون، چه رمضون؛ فرقی ندارد

اگر نگاهی کلی به گفت‌وگوهای ده سال اخیر در حوزه زنان داشته باشیم، اساس و محور صحبت کارشناسان در این راستا، اشاره به نبود زیرساخت‌ها برای حضور اجتماعی زنان است؛ موضوعی که از ابعاد گوناگون می‌توان به آن نگاه کرد و به همین دلیل قصد پرداختن به آن را هم نداریم؛بااین‌حال نپرداختن به موضوع به‌منزله حل‌شدن مشکل نیست.

قدم‌زدن در مسیر فرزندان
09:31 - 27 اردیبهشت 1403
مریم قاسمی از تأثیرات کمال‌طلبی مادران اصفهانی بر تربیت فرزندانشان می‌گوید

قدم‌زدن در مسیر فرزندان

همه ما در زندگی شخصی، خانوادگی و اجتماعی‌مان به دنبال دستیابی به اهداف بزرگ و مطلوب هستیم و برای رسیدن به آرمان‌های مدنظرمان برنامه‌ریزی کرده و متناسب با هدف پیش رو تلاش می‌کنیم.

استعداد ناب توجه می‌طلبد
09:57 - 20 اردیبهشت 1403
بررسی عملکرد فرهنگ‌سرای استاد همایی

استعداد ناب توجه می‌طلبد

فرهنگ‌سرای استاد همایی موفق به پرورش استعدادهای ورزشی برای کشور شده است و دغدغه فرهنگ‌سازی آن سبب شده تا به یک فرهنگ‌سرای خوب تبدیل شود.

عبور از بهشت‌آیین
11:58 - 16 اردیبهشت 1403

عبور از بهشت‌آیین

هنگامی که از نزدیکی دبیرستان بهشت‌آیین عبور می‌کنم، مثل همیشه، متوجه آن نقش پرمعنایی می‌شوم که بر دیوار این مدرسه، برجسته‌نمایی شده است. این نقوش، به ما سیر زمانی دنباله‌دار یک زن را نشان می‌دهد که در ابتدا باردار است و شکمش به جلو آمده. سپس همان مادر را نشان می‌دهد که نوزادی را در آغوش گرفته است و سپس در تصویر دنباله‌دار بعدی، راه رفتن را به کودکش یاد می‌دهد. سپس او را به مدرسه می‌برد و …

باید حجاب را با هویت زن ببینیم
11:52 - 16 اردیبهشت 1403
گفت‌وگو با اعضای شورای سردبیری اقلیما؛ فصلنامه‌ای که در میانه مناقشه‌های حجاب متولد شده است

باید حجاب را با هویت زن ببینیم

حجاب مسئله‌ای است که در چند سده گذشته هرگز از چالش‌برانگیزی نیفتاده و همواره کانون بسیاری از مناقشات اجتماعی بوده است. این چالش در صدسال گذشته مناسبات و معادلات بسیاری را آفریده و گاه روزهایی بحرانی را رقم زده است. عده‌ای در گروه مخالفان قرار گرفته و سعی در ملغا کردن اجبار حکومتی آن داشته‌اند، عده‌ای هم با احکام شرعی و قانونی لزوم پایبندی مردم و مسئولان را طلب کرده‌اند.

معلمی برای فطرت‌های پاک
12:11 - 12 اردیبهشت 1403
پای درس معلمی که رفاقت را چاشنی رابطه استادشاگردی کرده است

معلمی برای فطرت‌های پاک

چندباری او را در جلسات هفتگی دیده‌ام؛ بهتر است بگویم هربار پا در جلسات گذاشته‌ام، یا آنجا بوده یا خودش را به برنامه رسانده است. وقتی می‌آید تنها نمی‌آید؛ همیشه تعدادی دختر نوجوان با او همراه هستند؛ همراهانی از جنس رفاقت.

دبیر فرهنگ و هنر
12:06 - 12 اردیبهشت 1403
درباره زهره شریفی، معلمی که زندگی‌اش را به سرنوشت دانش‌آموزانش گره زده است

دبیر فرهنگ و هنر

او را از دوسه سال پیش می‌شناسم. البته شناخت آن‌چنان‌که نه؛ چند باری در بعضی از جلسات باهم سلام و علیک کوتاهی داشته‌ایم و من هر بار با خودم گفته‌ام که عجب آرامشی به آدم می‌دهد این زن! چه متانتی دارد! برای بار نخست که تماس می‌گیرم و موضوع گفت‌وگو را با او در میان می‌گذارم، تواضع به خرج می‌دهد. می‌گوید چرا به سراغ بقیه نمی‌روید و من هم می‌گویم خب شما هم یکی مثل بقیه.

فراتر از تکلیف
11:51 - 12 اردیبهشت 1403
پای درس ایثار معلمان فداکار

فراتر از تکلیف

تصور ما از مفاهیم انتزاعی بر اساس همان تعریف‌ها در چارچوب منطق، از عام به خاص، فصل‌خورده و با مصداق‌هایی واضح و روشن شکل می‌گیرد؛ اما در دنیای بیرون از ذهن، مرزها آن‌قدر روشن و واضح نیستند و همیشه تعیین مصداق برای مفاهیم کار راحتی نیست.

داستان‌نویسی پای تخته‌سیاه
11:34 - 12 اردیبهشت 1403
گفت‌وگو با فاطمه طالبی، معلم و نویسنده اصفهانی

داستان‌نویسی پای تخته‌سیاه

فاطمه طالبی، دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی، نویسنده‌ای اصفهانی است که یک سالی است دبیر دختران نوجوان در مقطع متوسطه اول و دوم در رشته ادبیات فارسی و زیرشاخه‌هایش شده.

حجاب؛ سدی پولادین  در برابر غارتگران حیا
09:30 - 6 اردیبهشت 1403

حجاب؛ سدی پولادین در برابر غارتگران حیا

حجاب؛ این فقط یک واژه معمولی نیست؛ یک ارزش بی‌همانند فرهنگی است. همان سال‌هایی هم که به نظر همه‌چیز عادی بود، بحث‌وجدل پیرامون حجاب وجود داشت؛ هرچند به نظر هیچ زمانی به اندازه امروز داغ و جنجالی و حتی فلسفی و نظری نبود؛ حجابی که برگرفته از حیا و عفت فردی است که در جامعه اسلامی زیست دارد و آن را هم برای خود و هم برای جامعه ارزش می‌پندارد.

فرهنگ‌سرای بی‌نیاز؛ فرهنگ‌سازی پرتوان
09:25 - 6 اردیبهشت 1403
بررسی عملکرد فرهنگ‌سرای فروغی

فرهنگ‌سرای بی‌نیاز؛ فرهنگ‌سازی پرتوان

ایجاد فرهنگ‌سرا و رسیدگی متداول به آن سبب آثار مثبت و مؤثر فراوانی در ارتقا و حفظ داشته‌های فرهنگی مردم منطقه می‌شود. توسعه و رونق فرهنگ‌سراها منجر به رشد و پرورش کودکان و نوجوانان، شوق‌آفرینی، کارآفرینی، سازندگی استعدادهای جوانان، بالندگی و هم‌افزایی بزرگ‌سالان، نشاط و طراوت و سرزندگی کهن‌سالان و درنهایت، پویایی و افزایش امید به زندگی در آحاد یک جامعه می‌شود.

اخلاق رسانه‌ای؛ فرهنگ عمومی رسانه‌ای‌ها
10:17 - 20 فروردین 1403

اخلاق رسانه‌ای؛ فرهنگ عمومی رسانه‌ای‌ها

تردیدی نیست که در هیچ دوره‌ای از تاریخ بشر جریان اطلاع‌رسانی همانند دوران کنونی تا این حد سریع و گسترده نبوده است …