آرشیو سرویس گردشگر مثبت
مُلکِ مَلک
12:01 - یکشنبه

مُلکِ مَلک

تیمچه یک واژه ایرانی است. در بازار اصفهان و دیگر شهرهای ایران، به فضاهای سرپوشیده پهناوری که دارای ساختمان دو یا سه طبقه هستند، گفته می شود. به طور معمول، سراهای سرپوشیده بزرگ را تیم و اگر کوچک باشند، تیمچه می نامند.

دو امامزاده در یک مکان
10:53 - چهارشنبه
امامزاده درب امام:

دو امامزاده در یک مکان

یکی از امامزاده‌های مورد علاقه مردم اصفهان که در محله قدیمی سنبلستان، مجاور محله قدیمی دردشت واقع شده، امامزاده درب امام است که آرامگاه دو امامزاده به نام های «ابراهیم بطحا» و «زین العابدین» را در خود جای داده است.

مرور تاریخ هزارساله در رکیب‌خانه
16:28 - یکشنبه

مرور تاریخ هزارساله در رکیب‌خانه

به خیابان استانداری که قدم می‌گذارید عطر و بوی تاریخ در مشامتان روانه می شود. اینک شما درست وسط دولتخانه صفوی هستید. در سمت راستتان عمارت عالی قاپو، با قامتی استوار به نظاره ایستاده و در گوشه دیگر عمارت توحیدخانه جای گرفته است.

تو در توی هنر و تاریخ
15:23 - یکشنبه

تو در توی هنر و تاریخ

موزه هنرهای معاصر و موزه هنرهای تزئینی را بهتر است با هم ببینیم كه با مقایسه آنچه در این دو موزه به نمایش در می‌آید، در فهم كاركرد امروزی اش موثر است و نیز با دیدن همزمان هر دو مكان تصویر واضح تری از این عمارات در ذهن شكل می‌گیرد.

پاتوق پرنده‌ها و پرنده ‌دوستان
03:41 - دوشنبه
باغ پرندگان اصفهان:

پاتوق پرنده‌ها و پرنده ‌دوستان

دیدن زیبایی های خلقت در هر سن و موقعیت برای بشر همراه با آرامش بوده و با تلطیف روحیات همراه است. در کلان‌شهر های ایران نیز که روزمرگی و شلوغی بیش از حد با زندگی مردم در آمیخته است، نیاز به چنین امکاناتی بسیار محسوس است. همین موضوع نیز باعث شد تا باغ پرندگان اصفهان تاسیس شود.

مسجدموزه خط بنایی
19:24 - چهارشنبه
مسجد حکیم:

مسجدموزه خط بنایی

یکی از مساجد بسیار مشهور و زیبای عهد صفوی، مسجد حکیم است. کاشی‌کاری‌های نفیس و کتیبه‌های نوشته‌شده به خطوط متنوع کار اساتيد نامدار عصر از جمله زیبایی‌هایی است که وقتی به مسجد حکیم می‌روید، باید با دقت بیشتری ببینیدشان.

یکی از کلیساهای کهن شهر
15:55 - چهارشنبه
سورب آسدوازادزین (کلیسای مریم مقدس):

یکی از کلیساهای کهن شهر

کلیسای خشت و آجری، مستطیلی شکل و شرقی-غربی به نام آسدوادزادزین (ماریام، مریم) مقدس را در محله میدان جلفا خواجه آوِدیک باباکیان از بازرگانان معروف دوره صفوی در سال 1613میلادی بنا کرد. با تالارهای گنبددار که در معماری ارمنی معروف هستند با چندین گنبد قوسی شکل کوچک و یک گنبد اصلی بزرگ که چهار نورگیر دارد.

تنها آتشکده فعال اصفهان
17:30 - دوشنبه
آتشکده درب مهر گوهر و مهربان:

تنها آتشکده فعال اصفهان

اصفهان عزیز ما، نمونه بارز شهری است که در آن، هر چهار آئین در کنار هم زندگی می‌کنند. در این شهر، زرتشتیان آزادانه در آتشکده خود رسومشان را اجرا می‌کنند. مسلمانان در مسجد، ارمنی‌های مسیحی در کلیسا و یهودیان در کنیسه‌هایشان عبادت می‌کنند.

کنیسه اصلی کلیمیان اصفهان
15:30 - دوشنبه
کنیسه کتر داوود:

کنیسه اصلی کلیمیان اصفهان

خیلی وقت است که اصفهان را به شهر ادیان می‌شناسند و این به طور ویژه از زمان حکومت شیعی شاه عباس صفوی آغاز شد. وقتی این شهر شهروندان زرتشتی، کلیمی و مسلمان داشت و ارمنیان مسیحی هم به شهروندی‌اش درآمدند.

برترین موزه کوچک ایران
15:11 - شنبه
موزه عصار خانه شاهی اصفهان:

برترین موزه کوچک ایران

امروز اگر سرتاسر این سرزمین پهناور را بگردید به اندازه انگشتان دست نیز نمی‌توان عصارخانه بسامانی یافت؛ اما این صنعت در تاریخ ایران زمین سابقه‌ای دیرینه داشته است.

واپسین یادگار صفوی
14:44 - شنبه
مدرسه چهارباغ:

واپسین یادگار صفوی

درست کنار بازار هنر در خیابان چهارباغ عباسی، مدرسه سیصد ساله چهارباغ را می‌بینید که در فهرست آثار ملی هم ثبت شده است.

اولین حمام موزه اصفهان
13:13 - شنبه
حمام علی قلی آقا:

اولین حمام موزه اصفهان

علی قلی آقا یکی از بزرگان درباره دو پادشاه آخر سلسله صفوی بود که طبق رسم زمانه خود، اقدام به ساخت بازارچه، حمام، چهارسوق، سرا و مسجدی به نام خودش کرد؛ بناهایی که حالا در محله‌ای به نام علی قلی آقا در مرکز شهر اصفهان هنوز بعد از سه قرن و نیم، پابرجا ایستاده‌اند و ساکنان و گردشگران بسیاری به خود دیده‌اند.