آرشیو سرویس مجلد اول روایت اصفهان
چیستیِ شهر اسلامی
11:20 - چهارشنبه

چیستیِ شهر اسلامی

اگر یکی از مؤثرین در اصفهان بگوید ما به دنبال «شهر اسلامی» هستیم، حتما پیشینیان به طعنه خواهند گفت که مگر این شهر تا به امروز اسلامی نبوده است؟

قدرت روایت شهر
11:46 - چهارشنبه
داستان‌گویی چگونه فضاها و هویت‌های شهری را شکل می‌دهد؟

قدرت روایت شهر

روایت‌های شهری، چه بر اساس واقعیت باشند و چه براساس تخیل، می‌توانند تأثیر عمیقی بر نحوه درک و ارتباط ما با محیط‌های ساخته‌شده ‌ما داشته باشند. قدرت روایت شهر در توانایی آن برای شکل‌دهی به هویت شهری ما نهفته است.

پرسش‌های بی‌پاسخ درباره شهر اسلامی
12:47 - یکشنبه
شهر چطور می‌تواند بستر رشد و تعالی انسان باشد؟

پرسش‌های بی‌پاسخ درباره شهر اسلامی

انسان امروز در جست‌وجوی حیاتی گسترده‌تر، خود را با شهر پیوند زده و مناسبات خود را در آن شکل می‌دهد. شهر متأثر از ساکنان و ساکنان متأثر از شهر هستند. انسان در شهر به دنبال زیستنی است که او را در مسیر رشد و تعالی یاری دهد.

همه مهمان های ناخوانده چهارباغ!
18:24 - سه شنبه
مروری بر مداخلات عمرانی در چهارباغ عباسی در طول تاریخ

همه مهمان های ناخوانده چهارباغ!

چهارباغ عباسی را اگر موجودی نشسته بر کرانه رودخانه زاینده‌رود ببینیم، سر آن دروازه‌دولت می‌شود و ته آن میدان انقلاب. ما در این نوشتار با مراجعه به روزنامه‌ها و مطبوعات، علاوه بر اینکه سر و ته چهارباغ را می‌کاویم که چگونه و چرا ساخته شدند، به بدنه چهارباغ هم نظری می‌دوزیم. پارک مرکزی (هشت‌بهشت) و خیابان‌هایی که به چهارباغ منتهی می‌شوند نیز در این نوشتار ما بررسی می‌شوند.

نسخه تصمیم‌گیری مشارکتی مستقل برای چهارباغ
18:17 - سه شنبه

نسخه تصمیم‌گیری مشارکتی مستقل برای چهارباغ

تصمیم‌گیری شورایی، ایده‌ای بود که بیش از دو سال پیش، برای چهارباغ عباسی مطرح شد و قرار بود با این رویکرد نو، خون تازه‌ای در رگ‌های مهمترین گذرگاه اصفهان جریان یابد.

روایت‌های صفوی از گذرِ عام سلطنتی
18:14 - سه شنبه
چهارباغ چرا و چطور شکل گرفت؟

روایت‌های صفوی از گذرِ عام سلطنتی

هدف شهرسازان عصر صفوی از طراحی و احداث خیابان چهارباغ چه بود؟ ما در نوشتار پیش رو از میان منابع دست اول آن روزگار که بیشتر سفرنامه‌های خارجی هستند، بدور از تحلیل‌هایی که جغرافی دانان و شهرسازان امروزی برای احداث چهارباغ ارائه می‌دهند، به بررسی هدف صفویان از احداث خیابان چهارباغ می‌پردازیم.

عابرگذری که سوگلی تبریز شد
18:11 - سه شنبه
مروری بر تجربه تبدیل خیابان تربیت تبریز به پیاده‌راه:

عابرگذری که سوگلی تبریز شد

احیای بافت‌های مرکزی شهرها و توسعه آن، تبدیل به مسئله‌ای مهم برای کارشناسان و مدیران شهری در دنیا شده است. این موضوع وقتی اهمیت پیدا کرد که شهرسازها نگاهی به پشت‌سر انداختند و دیدند که در طول دهه‌های گذشته، شهرسازی مدرن همه یا لااقل بیشتر توجه خودش را بر روی حرکت سواره گذاشته و از حفظ، ساماندهی و ایجاد فضاهای پیاده غفلت کرده، که همین غفلت به افول ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی و کاهش کیفیت محیط شهری انجامیده است.

کمک‌های حداقلی دولت‌ها، مانع شورش تهیدستان شده است
11:09 - دوشنبه
دکتر تقی آزادارمکی در گفت‌و‌گو با روایت اصفهان:

کمک‌های حداقلی دولت‌ها، مانع شورش تهیدستان شده است

بررسی وضعیت شکاف طبقاتی در ایران در گفت‌وگو با دکتر تقی آزادارمکی.

زیرِ دندان حسرت!
11:37 - یکشنبه

زیرِ دندان حسرت!

شکاف طبقاتی در اصفهان با ارزش زمین گره خورده است. نخستین سؤالی که آدم‌های غریبه هنگام آشنایی از یکدیگر می‌پرسند، مبنی بر محل سکونت آن‌هاست. 

رمز و راز نیک‌نامی در عهد صفوی
15:31 - پنجشنبه
اصفهان چگونه نام‌های نیک را به خاطر سپرد؟

رمز و راز نیک‌نامی در عهد صفوی

آنچه اصفهان دوران صفوی را ممتاز می‌کند، انسجام مدنی این شهر است؛ به این معنا که تمامی اجزای این شهر در نسبتی هماهنگ، تمدنی ویژه را تشکیل می‌دهند. در راستای شکل‌گرفتن چنین تمدنی دولت صفوی نقش بسیار مهمی داشته است.

عبور از تخیل به تفکر
15:16 - پنجشنبه

عبور از تخیل به تفکر

پیش از پرداختن به نگاه دکتر داوری اردکانی درباره شهر باید به این نکته دقت کرد که ایشان معمولاً در پرداختن به مسائل گوناگون سعی دارد ما را با ابتدائیات حکمت و تفکر روبه‌رو کند.

یک چتر برای همه شهر
10:56 - شنبه
بررسی چتر گفتمانی شهر زندگی:

یک چتر برای همه شهر

وجود چتر گفتمانی به‌عنوان عنصری معنادهنده، به‌وجودآورنده اتمسفر مشترک، نظام‌دهنده، دارای هژمونی، پویا و تکمیل‌شونده می‌تواند این خلأ را برطرف و کمک کند شهرداری با عبور از بخشی‌نگری، اکنون‌نگری و سیاست‌زدگی به مواجهه عالمانه با مسائل اصفهان بپردازد.