آرشیو سرویس مجلد دوم روایت اصفهان
در شهر اسلامی ظاهر با باطن تناظر دارد
16:06 - سه شنبه
بررسی انگاره شهر در گفت‌وگو با دکتر حسن بلخاری:

در شهر اسلامی ظاهر با باطن تناظر دارد

شهر اسلامی، یکی از مهم‌ترین کلیدواژه‌هایی است که در حوزه مدیریت شهری مطرح می‌شود. دکتر حسن بلخاری‌قهی نویسنده، پژوهشگر و عضو پیوسته فرهنگستان هنر ایران است که در زمینه فلسفه هنر و مطالعات زیبایی‌شناسی و حکمت شرق فعالیت می‌کند و آثار متعددی درباره زیبایی‌شناسی و معماری شرقی و اسلامی منتشر کرده است.

خلقیات یا استراتژی‌های تعیین منافع؟
16:29 - سه شنبه
واکاوی خلقیات اصفهانی‌ها و نحوه شکل‌گیری آن‌ها در گفت‌وگو با جبار رحمانی

خلقیات یا استراتژی‌های تعیین منافع؟

لیلا مقیمی: «ارنست هولنزر»، عکاس آلمانی، در اواخر سال 1863 میلادی به اصفهان سفر کرد. او در سفرنامه خود درخصوص اخلاق و رفتار اصفهانی‌ها چنین می‌نویسد: «رفتار و اخلاق مردم اصفهان با سایر شهرهای ایران متفاوت است …

توسعه پرستارانه در برابر رفتار شکارگرانه
16:21 - سه شنبه
گفت‌وگو با سید محمد بهشتی پیرامون مدل توسعه اصفهان در دوره صفوی

توسعه پرستارانه در برابر رفتار شکارگرانه

صفویه برای ما نمادی از شکوه و قدرت در تاریخ ایران است؛ شکوهی که بیش از همه در اصفهان متجلی شد و برای همیشه به یادگار ماند؛ به‌طوری که بعضی از مورخان خارجی اصفهان را علی‌رغم همه شاهکارهای قبلی‌اش، شهر شاه‌عباس می‌نامند.

درباره وحدت ظاهر و باطن در شهر اسلامی
16:13 - سه شنبه

درباره وحدت ظاهر و باطن در شهر اسلامی

یکی از اوصافی که خدای متعال در قرآن کریم به خودش نسبت می‌دهد این است که می‌گوید: من هم ظاهر هستم، هم باطن! باطن‌بودن خدا را می‌شود فهمید؛ اما درباره ظاهربودنش برای انسان سؤال پیش می‌آید.

شهر هوشمند یک قصه است
15:19 - سه شنبه
گفت‌وگو با دکتر علی ربانی خوراسگانی درباره ابعاد گوناگون شهر هوشمند

شهر هوشمند یک قصه است

گرفتن و آوردن، معمولاً مهم‌ترین مواجهه ما با پدیده‌های مدرن در دو قرن گذشته بوده است، همچنان که درباره دانشگاه و علم جدید چنین روندی طی شد. به تعبیر دکتر رضا داوری اردکانی رفتیم و دیدیم که آنجا دانشگاه دارند، گفتیم ما هم می‌خواهیم و شروع به ساختن کردیم.

در شهر هوشمند باید به شأن انسان توجه کنیم
15:05 - سه شنبه
گفت‌وگو با استاد اصغر طاهرزاده درباره شهر هوشمند

در شهر هوشمند باید به شأن انسان توجه کنیم

در مسئله شهر هوشمند مباحث زیادی باید طرح بشود؛ ازجمله اینکه ما چه نسبتی باید با آن یعنی شهر هوشمند برقرار کنیم؟ شهری که به هرحال آینده پیش روی ماست. من، حجت‌الاسلام رسول صادقیان و حجت الاسلام بحرینیان در گفت‌وگویی سه نفره با استاد اصغر طاهرزاده تلاش کردیم به معنای شهر هوشمند و الزامات آن بپردازیم.

از صفات محموده تا اخلاق مذمومه
11:44 - یکشنبه
نگاهی به توصیفات میرسیدعلی جناب درباره خصوصیات اخلاقی مردم اصفهان:

از صفات محموده تا اخلاق مذمومه

میرسیدعلی جناب از نخستین کسانی است که شناخت اصفهان را محور فعالیت‌های خود قرار می‌دهد. میرسیدعلی جناب، نویسنده کتاب «الاصفهان» است. در این گزارش می‌خواهیم نگاهی به توصیفات او درباره خصوصیات اخلاقی مردم اصفهان داشته باشیم.

فرونشست به زبان ساده
09:22 - دوشنبه
مروری بر آنچه درباره فرونشست اصفهان می‌دانیم:

فرونشست به زبان ساده

شهر اصفهان پرریسک‌ترین شهر کشور ازنظر فرونشست زمین است و اگر اقدام به‌موقع صورت نگیرد، حتی اگر سالیان بعد 10 برابر شرایط کنونی کار کنیم، دیگر دیر خواهد بود.

قیامتی به‌راه انداخته‌ایم!
11:33 - سه شنبه

قیامتی به‌راه انداخته‌ایم!

یکی از توصیف‌های مهیب قیامت کبرا در قرآن «وَالْأَرْضِ ذَاتِ الصَّدْعِ» است؛ یعنی سوگند به آن زمینی که پر از شکاف است. تصور کنیم در، دیوار، بام، کف، جرز، ستون، ازاره، مقرنس و قطاربندی‌ها، مملو از ترک شده باشند!

اصفهانی که نمی‌شناسیم!
12:27 - یکشنبه

اصفهانی که نمی‌شناسیم!

امروز شهری که به سبب جاذبه‌های بی نظیر در لیست هر گردشگر داخلی و خارجی رتبه اول را به خود اختصاص داده، اصفهان دیگری نیز در لایه‌های پنهان خود دارد که به جرئت می‌توان گفت این اصفهان را خیلی از ما نمی‌شناسیم.

کشور بدون شهر اسلامی، اسلامی نمی‌شود
10:52 - یکشنبه
گفت‌وگو با حجت‌الاسلام فرودستان درباره مبانی شهر اسلامی:

کشور بدون شهر اسلامی، اسلامی نمی‌شود

در مجلد اول فصلنامه «روایت اصفهان» گزارشی از نظریه دکتر نقی‌زاده درباره شهر اسلامی با عنوان «فضای حیات طیبه؛ شهر آرمانی اسلام» منتشر شد. به همین مناسبت در مصاحبه با رئیس دبیرخانه شهر اسلامی شهرداری اصفهان به ابعاد شهر اسلامی پرداخته‌ایم.

فرصت‌های آخر توسعه تندروها
12:13 - دوشنبه
تمنایی، استاد برجسته دانشگاه صنعتی اصفهان گفت:

فرصت‌های آخر توسعه تندروها

محمد تمنایی، استاد برجسته دانشگاه صنعتی اصفهان، اعتقاد دارد سرعت پایین توسعه سامانه اتوبوس‌های تندرو اصفهان می‌تواند به شکست کامل آن بینجامد.